Inwestorzy i projektanci mają do wyboru wiele materiałów.  Jednym z nich, który wyróżnia się unikalną estetyką i funkcjonalnością jest blacha corten, która powstała w Stanach Zjednoczonych i szybko podbiła światowy rynek. To rodzaj niskostopowej stali o dużej odporności na warunki pogodowe. Dzięki temu często jest używana w nowoczesnej architekturze, wzornictwie, sztuce oraz jako dekoracyjny element aranżacji ogrodów. Nazwa wywodzi się od angielskich określeń “corrosion resistant” i “high tensile strenght”. Doskonale zresztą oddają one jej właściwości. Jaki ma skład i zalety? Gdzie można ją wykorzystać? O tym dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Stal corten – z czego się składa?

Od roku 1933 corten jest stopem stali opatentowanym przez amerykańską firmę United States Steel. Powstał on w czasach tzw. wielkiego kryzysu. Wówczas to szukano rozwiązania, które z jednej strony – ograniczyłoby maksymalnie koszty produkcji materiałów budowlanych, a z drugiej – zapewniłoby zachowanie swoich pierwotnych właściwości, bez konieczności poddawania ich częstym i drogim zabiegom konserwacyjnym.

Do produkcji blachy kortenowskiej wykorzystano kompozycję kilku pierwiastków m.in. krzemu, fosforu, chromu i miedzi. Dzięki temu pod wpływem czynników pogodowych pokrywa się ona delikatną powłoką ochronną przypominającą na pierwszy rzut oka rdzę. W rzeczywistości jest to jednak naturalna patyna w kolorze brązowym. Dlatego też stal corten nie ulega korozji, a przy tym jest bardzo wytrzymała i odporna na znacznie naprężenia.

Te właściwości sprawiają, że materiał cieszy się dużą popularnością wśród projektantów i architektów. Niejednorodna, pomarańczowo-brązowa powierzchnia blachy doskonale komponuje się m.in. z:

  • betonem – tworząc minimalistyczne i nowoczesne aranżacje,
  • kamieniem – nadając projektom solidności i trwałości, które świetnie wpisują się zarówno w krajobraz miejski, jak i wiejski,
  • drewnem – zapewniając równowagę pomiędzy nowoczesnością a naturalnością.

Blacha corten łatwo poddaje się perforacji, dzięki czemu pozwala osiągnąć nietuzinkowe dekoracyjne efekty i kreatywne kompozycje na potrzeby architektury przestrzeni publicznych  czy aranżacji ogrodów i parków.

Gdzie wykorzystuje się stal corten?

Prezentowana stal idealnie nadaje się więc do realizacji narażonych ciągłe na szkodliwe warunki atmosferyczne. Początkowo wykorzystywana była do produkcji konstrukcji stalowych – mostów, kominów czy masztów. Z uwagi na charakterystyczną barwę i ciekawą strukturę docenili ją architekci na całym świecie. Dzisiaj blacha ta wykorzystywana jest na fasadach wielu budynków, do produkcji pomników, do wystroju wnętrz czy w małej architekturze terenów zielonych i ogrodów.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że stal corten wykorzystana została przy budowie tak znanych budynków jak nowojorski drapacz chmur Time-Life czy kompleks czterech budynków w miejscowości Moline w stanie Illinois o nazwie John Deere Wordl Headquaters. Co ciekawe, materiał ten sprawdza się we wszystkich projektach łączących przyszłość z przeszłością. Widać to doskonale na przykładzie dawnego spichlerza znajdującego się w Gliwicach, którzy przebudowano na eleganckie mieszkania loftowe. Blachę corten wykorzystano również do przebudowy Muzeum Miejsca Pamięci w Palmirach.

Architekci coraz częściej sięgają w swoich projektach po stal corten. Pojawiają się coraz to nowe pomysły na wykorzystanie tego wyjątkowego materiału cenionego z uwagi na znaczną wytrzymałość i wyjątkową estetykę. To materiał jednocześnie surowy i elegancki, który pasuje do sporej ilości projektów.

Stal corten w ogrodzie – jakie ma zastosowania?

Materiał może być wykorzystywany do tworzenia różnorodnych elementów, takich jak:

  • donice – stal corten doskonale komponuje się z zielenią roślin, tworząc harmonijne, rustykalne aranżacje, które stanowią wyjątkowe akcenty w ogrodzie,
  • elementy dekoracyjne i użytkowe – rzeźby, altany, płoty, ogrodzenia parawany, paleniska, grille,
  • ścianki oporowe – wytrzymałość blachy czyni ją doskonałym materiałem do budowy trwałych, estetycznych ścieżek i mostków prowadzących przez ogród i integrujących go z otaczającym krajobrazem,
  • obrzeża – kwietników, murków czy podpór terenowych, które pełnią funkcje strukturalne, ale również dodają niepowtarzalnego wyglądu.

Stal corten w ogrodzie to zarówno praktyczny materiał, jak i prawdziwe dzieło sztuki. Blacha tego typu wzbogaca małą architekturę swoim unikalnym wyglądem i ponadprzeciętną trwałością. Brak potrzeby pielęgnacji oraz unikatowe wzornictwo zaspokoją najbardziej wyszukane gusta.

Stal corten – wszechstronny materiał o wielu zaletach

Zaprezentowane właściwości, zalety i zastosowania sprawiają, że stal corten jest uniwersalnym materiałem. Blacha stanowi świetne rozwiązanie do zastosowań użytkowych i dekoracyjnych w ogrodzie.  Jeśli szukasz rozwiązań o ponadczasowej trwałości i nowoczesnym, niebanalnym wzornictwie – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i kontaktu.