Stal corten powstała w Stanach Zjednoczonych i szybko podbiła rynek. To rodzaj niskostopowej stali o dużej odporności na warunki pogodowe. Nazwa “corten” wywodzi się od angielskich określeń “corrosion resistant” i “high tensile strenght”. Doskonale zresztą oddają one jej właściwości. Co zatem warto wiedzieć na temat wspomnianej stali corten?

 

Stal corten – z czego się składa?

Od roku 1933 corten jest stopem stali opatentowanym przez amerykańską firmę United States Steel. Powstał on w czasach tzw. wielkiego kryzysu. Wówczas to szukano rozwiązania, które zapewniłoby produktom wykonanym ze stali przez wiele lat zachowanie swoich pierwotnych właściwości i to bez konieczności poddawania ich częstym i drogim zabiegom konserwacyjnym.

Do produkcji stali corten wykorzystano kompozycję kilku pierwiastków m.in. krzemu, fosforu, chromu i miedzi. Dzięki temu stal ta pod wpływem czynników pogodowych pokrywa się delikatną powłoką ochronną przypominającą na pierwszy rzut oka rdzę. W rzeczywistości jest to jednak naturalna patyna w kolorze brązowym. Dlatego też stal corten nie ulega korozji, a przy tym jest bardzo wytrzymała i odporna na znacznie naprężenia.

Gdzie wykorzystuje się stal corten?

Stal typu corten idealnie nadaje się więc do realizacji narażonych ciągłe na szkodliwe warunki atmosferyczne. Początkowo wykorzystywana była do produkcji konstrukcji stalowych – mostów, kominów czy masztów. Z uwagi na charakterystyczną barwę i ciekawą strukturę corten docenili architekci na całym świecie. Dzisiaj stal ta wykorzystywana jest na fasadach wielu budynków, do produkcji pomników, do wystroju wnętrz czy w małej architekturze terenów zielonych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że stal corten wykorzystana została przy budowie tak znanych budynków jak nowojorski drapacz chmur Time-Life czy kompleks czterech budynków w miejscowości Moline w stanie Illinois o nazwie John Deere Wordl Headquaters. Co ciekawe, materiał ten sprawdza się we wszystkich projektach łączących przyszłość z przeszłością. Widać to doskonale na przykładzie dawnego spichlerza znajdującego się w Gliwicach, którzy przebudowano na eleganckie mieszkania loftowe. Corten wykorzystano również do przebudowy Muzeum Miejsca Pamięci w Palmirach.

Architekci coraz częściej sięgają w swoich projektach po stal corten. Pojawiają się coraz to nowe pomysły na wykorzystanie tego wyjątkowego materiału cenionego z uwagi na znaczną wytrzymałość i wyjątkową estetykę. To materiał jednocześnie surowy i elegancki, który pasuje do sporej ilości projektów.