Sprężyny naciągowe, zwane inaczej rozciąganymi wymagają zaczepów. Jest to jeden z najważniejszych rodzajów sprężyn śrubowych. W zaczepach sprężyn naciągowych występują naprężenia złożone. Z tego też tak istotna jest ich odpowiednia konstrukcja, kształt, a także materiał z jakich jest wykonana.

Sprężyny śrubowe naciągowe produkowane są z trwałej stali sprężynowej zgodnie z następującymi normami:

  • EN 10270-1-SH (DIN 17223),
  • EN 10270-3-FDSiCr (DIN 17223 T2),
  • lub z nierdzewnej stali sprężynowej według normy EN 10270-3-1.4310 (X12CrNi177).

Sprężyny rozciągane wykonywane są z okrągłego drutu posiadającego średnicę od 0,2 do 13 mm.

Sprężyny rozciągane mają jednolitą średnicę korpusu i działają przez swoje początkowe napięcie, opierając się sile ciągnącej, do której przymocowane są ich końce, mogą być wytwarzane z wieloma różnymi formacjami pętli / haków, aby dostosować je do zadanych potrzeb i zastosowania.

Działanie sprężyny naciągowej

Służą one do mocowania dwóch elementów i łączenia ich, gdy próbują się odłączyć. Sprężyna rozciąga się na określoną długość w miarę przyłożenia obciążenia / siły, pochłaniając energię w celu wytworzenia odporności na siłę ciągnącą. W pozycji nieobciążonej zwoje dotykają się. Gdy elementy są rozsuwane, zazwyczaj z każdej strony, sprężyna próbuje się trzymać razem, powodując pracę sprężyny, aż siła zostanie zatrzymana i może powrócić do swojej pierwotnej postaci.

Większość sprężyn naciągowych jest nawinięta z początkowym napięciem, napięcie to jest siłą, która utrzymuje zwinięte zwoje sprężynowe. Miarą napięcia początkowego jest obciążenie konieczne do pokonania siły wewnętrznej w celu rozpoczęcia oddzielania zwojów.

Zastosowanie sprężyn naciągowych

Sprężyny mają bardzo szerokie zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu, w których wymagana jest siła ciągnąca, w wielu różnych przedmiotach użytku domowego, w konstrukcji maszyn, jako łącznik w połączeniach sprężystych, jak również w materacach sprężynowych i sofach, dla równoważenia drzwi garażowych, stosowane w maszynach rolniczych lub trampolinach.

Kierunek nawijania

Zazwyczaj prawostronne. Sprężyny standardowe nie posiadają określonego kierunku skrętu. W zależności od rodzaju produkcji, mogą być prawoskrętne lub lewoskrętne. W przypadku zapotrzebowania na sprężynę o określonym kierunku skrętu, należy zamówić sprężynę specjalną.

Prawidłowe działanie sprężyny naciągowej uwarunkowane jest jej odpowiednim zaprojektowaniem, potrzebna jest tu odpowiednia wiedza i specjalistyczne obliczenia uwzględniające wszelkie uwarunkowania pracy takiej sprężyny, pozwalające na prawidłowe określenie parametrów wg których później może być wykonana.

Parametry opisujące sprężynę naciągową:

parametry sprężyny naciągowej

Symbol Jednostka Opis
ø d mm średnica drutu
Dp mm średnica podziałowa sprężyny
Dw mm średnica wewnętrzna sprężyny
Dz mm średnica zewnętrzna sprężyny
Lc mm Całkowita długość sprężyny w stanie swobodnym wraz z zaczepami
Lk mm Długość zwoju sprężyny

Różne zakończenia sprężyn naciągowych:

zakończenia sprężyn naciągowych


sprężyny naciągowe 1sprężyny naciągowe 2sprężyny naciągowe 3sprężyny naciągowe 4sprężyna naciągowa 1sprężyna naciągowa 2sprężyna naciągowa 3sprężyna naciągowa 4