Sprężyny naciskowe są najczęściej stosowanym typem sprężyny , mają za zadanie przeciwstawiać się ściskaniu i powracać do nieskompresowanej długości po usunięciu przyłożonej siły.

Są zaprojektowane do pracy z obciążeniem kompresyjnym, więc sprężyna staje się krótsza pod wpływem przyłożonego obciążenia.

Materiałem jaki jest wykorzystywany do produkcji sprężyn naciskowych jest wysokiej klasy stal sprężynowa zgodnie z następującymi normami:

  • EN 10270-1-SH (DIN 17223),
  • EN 10270-3-FDSiCr (DIN 17223 T2),
  • lub z nierdzewnej stali sprężynowej według normy EN 10270-3-1.4310 (X12CrNi177).

Sprężyny naciskowe mogą być także produkowane z prostokątnego lub okrągłego drutu posiadającego średnicę od 0,2 do 50 mm. Przekrój drutów można uzgodnić indywidualnie.

Dla pręta o d ≤ 8 ÷ 10 mm sprężyny są wyginane lub zwijane na zimno po obróbce cieplnej. Po zwijaniu mogą być nisko odpuszczane. Dla pręta d > 8 ÷ 10 mm sprężyny kształtowane są na gorąco przed obróbką cieplną. Operacje powiększające wytrzymałość zmęczeniową: − kulkowanie (powiększenie wytrzymałości o 50 ÷ 100%), − szlifowanie powierzchni pręta. Zabezpieczanie przed osiadaniem (zjawisko pełzania) dokonuje się przez przeprężanie (obciążenie powyżej granicy sprężystości przez 48 h lub do 2000 obciążeń udarowych). Stosuje się zabezpieczanie przed korozją: malowanie, fosfatyzowanie, cynkowanie, oksydowanie, chromowanie itp.

Sprężyny naciskowe mogą być stosowane w prawie każdym sektorze przemysłu, jakim może być przemysł energetyczny, papierniczy i celulozowy, ale także automatyzacji i infrastrukturze.

 

Potencjalne zastosowania sprężyn ściskanych są ograniczone tylko przez wyobraźnię.

Parametry opisujące sprężynę naciskową:

Symbol Jednostka Opis
ø d mm średnica drutu
Dp mm średnica podziałowa sprężyny
Di mm średnica wewnętrzna sprężyny
De mm średnica zewnętrzna sprężyny
Lo mm Nominalna wysokość sprężyny w stanie swobodnym
S mm Skok zwoju – odległość między osiami sąsiadujących zwojów

Zakończenia sprężyny:

Końcowe zwoje przyłożone szlifowane

Końcowe zwoje przyłożone bez szlifowania

Końcowe zwoje bez przyłożenia i bez szlifowania