Gdy mówimy o tkaninie, myślimy przede wszystkim o standardowej tkaninie bawełnianej. Jednak tkaniny to przede wszystkim włókna, z których się je produkuje, a w dobie dzisiejszych czasów robi się je już niemalże ze wszystkiego. Czy słyszeli Państwo kiedyś o tkaninach metalowych? Tak, światowe przetwórstwo rozwinęło się tak bardzo, że produkuje się dziś włókna metalowe, z których następnie można wykonywać tkaniny.

Jakie metale wykorzystuje się do produkcji tkanin i włókien metalowych?

Włókna metalowe otrzymuje się między innymi z miedzi, srebra, złota, stali bądź różnych stopów tych metali. Kolejno można z nich otrzymać tzw. nici metalowe (bardzo cienkie druty), które produkuje się poprzez owinięcie przędzy bawełnianej lub jedwabnej cienkimi drucikami metalu. Takiego rodzaju nici wykorzystuje się w hafcie i w procesie tworzenia różnego rodzaju tkanin, mających charakter ozdobny.

Jednakże tkaniny metalowe można wyprodukować nawet ze zwykłego, ocynkowanego lub nierdzewnego drutu. Na życzenie klienta może to być również drut w wersji nierdzewnej, który będzie odporny na działanie różnego rodzaju kwasów. Druty, z których produkuje się tkaniny mają najczęściej średnicę wielkości od  0,03 do 2,0 mm i są przeplatane w taki sposób, aby prześwit oczek wynosił co najmniej 0,04 mm.

Gdzie stosuje się tkaniny metalowe?

Tkaniny metalowe można wykorzystywać w szeregu różnego rodzaju zastosowań designerskich, jak też bardzo praktycznych, np. w formie osłony przeciwsłonecznej. Dodanie metalicznej nitki do różnego rodzaju włókien sprawia, że dana tkanina zyskuje bardzo oryginalny i ciekawy wygląd. Tego rodzaju tkanina może posłużyć nawet do produkcji naszej odzieży. Jednakże tkanina, która jest w pełni wykonana z cienkich drucików metalowych służy przede wszystkim do produkcji różnego rodzaju osłon, w tym także systemów do pokrywania fasad naszych domów. Może być zastosowana także do produkcji różnego rodzaju elementów dekoracyjnych, np do ozdoby naszych ścian. Można z nich również wykonywać trwałe i solidne moskitiery oraz osłony przeciwsłoneczne.

W artykule przedstawiono szereg zastosowań tkanin metalowych, nawet tych wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym, aby podkreślić, jak duże są możliwości wykorzystania ich w praktyce. Jednakże nasza firma oferuje na sprzedaż przede wszystkim tkaniny metalowe, które doskonale sprawdzą się w Twoim domu, szczególnie w postaci różnego rodzaju osłon, jak też w formie nietypowych ozdób, stwarzających tym samym wnętrza o niebanalnym charakterze. Zapraszamy Państwa do składania nawet najbardziej nietypowych zamówień, bo z tkaniny metalowej naprawdę można zrobić prawie wszystko!