Blacha zaliczana jest do wyrobów hutniczych o nieznacznej grubości, występujących w różnych długościach i szerokościach. Pozyskuje się ją poprzez walcowanie (na gorąco lub zimno). Faktura blachy również bywa zróżnicowana, od gładkiej po falistą czy trapezową. Obecnie blacha jest bardzo popularnym materiałem budowlanym, stosowanym powszechnie do krycia dachów bądź też połaci elewacyjnych. I choć teraz kojarzy się głównie z budownictwem, jej historia jest bogata i w przeszłości była wykorzystywana do różnych celów.

Starożytna produkcja

Wieki temu blachę uzyskiwano poprzez wyklepywanie młotkiem niewielkiego kawałka metalu – wszystko wykonywano ręcznie, tak więc elementy te były naprawdę małych rozmiarów. Dodatkowo surowiec musiał być dostatecznie plastyczny i miękki, aby łatwo było uformować z niego pożądany kształt. Przykładem takich metali są m.in. mosiądz bądź miedź. Z biegiem kolejnych dziesięcioleci metody ewaluowały i zaczęto wykorzystywać także miękką odmianę stali.

W celu ozdoby i ochrony

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, blacha była wykorzystywana do ozdoby i stanowiła swoisty rodzaj dzisiejszej biżuterii. Dowodem jest odnalezienie w egipskim grobowcu, datowanym na III wiek p.n.e., ręcznie wyklepanej ozdoby ze srebrnymi elementami. W tamtych czasach były to kosztowności godne królowej.

Blacha miała także swój nieoceniony wpływ w dziedzinie obronności. Wykorzystywano ją do wytwarzania elementów uzbrojenia np. hełmów czy pancerzy, a także do obijania tarcz rycerskich wykonanych z drewna.

Mechaniczne udoskonalenia

W XV wieku doszło do przełomu i do produkcji blachy zaczęto wykorzystywać urządzenia mechaniczne, a dokładniej walcarki. Co prawda urządzenia te były napędzane ręcznie, jednakże stanowiły wielkie ułatwienie oraz znacznie wpłynęły na precyzyjność produkcji. Pierwotnie do metody tej wykorzystywano jedynie metale miękkie, dopiero później wykańczano w tej sposób inne rodzaje blach. Natomiast kilka stuleci później, w XVIII wieku, pojawiła się walcarka, która z powodzeniem walcowała blachę stalową.

Czasy współczesne

Obecnie, z uwagi na duży postęp technologiczny, metody produkcji, jak również rodzaje i przeznaczenie, są niezwykle zróżnicowane. Można podzielić blachę ze względu na m.in. grubość, fakturę, kolorystykę czy też miejsce zastosowania. Występują blachy ocynkowane, bądź też malowane proszkowo, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb inwestora. Blacha znajduje zastosowanie także w produkcji płyt warstwowych, co stanowi najlepsze rozwiązanie w ramach termomodernizacji hal produkcyjnych czy magazynowych. Z pewnością blacha jest niezwykle potrzebnym i funkcjonalnym materiałem budowlanym, bez którego ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek inwestycję w zakresie prac remontowo-budowlanych.