Perforacja, czyli dziurowanie, jest to proces polegający na wykonywaniu otworów w materiale. Blachy perforowane najczęściej wykonuje się ze stali i z aluminium ze względu na szeroki zakres zastosowania. Blachy perforowane najczęściej są wykorzystywane przy konstrukcji maszyn, a także w budownictwie, motoryzacji, a nawet w przemyśle spożywczym. Dobór odpowiedniej metody perforacji zależy od rodzaju materiału i docelowego zastosowania perforowanego elementu. Do najpopularniejszych metod perforacji możemy zaliczyć wykrawanie, wiercenie, frezowanie, a dla najbardziej wymagających – metody laserowe.

Perforacja przez wykrawanie

Jest to najbardziej podstawowa i najczęściej wybierana metoda preforowania blachy. Może być wykorzystywana przy perforowaniu blachy z różnych materiałów takich jak stal aluminium, mosiądz, miedź, tytan, czy plastik. Za pomocą sterowanych cyfrowo maszyn można precyzyjnie wyciąć niemal wszystkie kształty (wykroje trapezowe, okrągłe, prostokątne i wiele innych). Najważniejszymi zaletami perforacji przez wykrawanie są niska cena i szeroki wybór kształtów otworów.

Perforacja przez wiercenie

Ten rodzaj perforacji sprawdza się, kiedy klasyczna perforacja jest niewystarczająca. Metodą wiercenia można wywiercić nawet bardzo małe otwory w blachach grubszych niż standardowe. Perforacja przez wiercenie pozwala uzyskać gładkie, stożkowe ścianki, których średnicę i nachylenie można dopasować do indywidualnych wymagań. Do kluczowych zalet tej metody należy możliwość wywiercenia bardzo małych otworów o gęstym ułożeniu, które będą gwarantowały optymalny przepływ mediów.

Perforacja przez frezowanie

Perforacje przez frezowanie wykorzystuje się w sytuacjach, gdy danych otworów nie można wykonać przez wykrawanie lub wiercenie. Poprzez frezowanie można wykonać sita o bardzo wąskich szczelinach i różnych przekrojach. Szczeliny sprawdzają się lepiej niż okrągłe otwory, ponieważ dużo ciężej je zatkać. Blacha perforowana przez frezowania charakteryzuje się wyjątkowo wysoką odpornością na obciążenia.

Perforacja laserowa i elektronowa

Ten rodzaj perforacji stosuje się najczęściej jako uzupełnienie wcześniejszych metod dziurowania. Perforacja laserowa i elektronowa pozwala na wykonanie najbardziej precyzyjnych otworów o przekroju średnicy nawet 0,1 mm. Średnica otworu może być nawet mniejsza grubość perforowanej blachy. Taka technologia sprawdza się w przemyśle oczyszczania ścieków lub w przemyśle spożywczym przy produkcji urządzeń do przygotowywania soków warzywnych i owocowych.