Elewacje wykonane z metalowych perforowanych elementów okładzinowych wyglądają bardzo atrakcyjnie przy odpowiednim wykorzystaniu ich potencjału. Budynek otrzymuje unikalny ciekawy charakter, bryła staje się czymś więcej niż tylko gołymi ścianami. Dzięki elewacji możesz jasno zakomunikować funkcję i przeznaczenie budynku w niezwykle atrakcyjny dla oka sposób.

Dlaczego warto stosować elewacje perforowane

Stosowanie takiego rozwiązania wynika niejednokrotnie z problemów nie tyle estetycznych co natury fizycznej. Elewacje perforowane mają wiele do zaoferowania między innymi:

  • niska waga
  • niskie obciążenie wiatrem
  • niska cena w porównaniu do innych rozwiązań

Ponadto mogą być stosowane do rewitalizacji starszych budynków. Odświeżona fasada jest w stanie kompletnie zmienić wizerunek obiektu. Bardzo często Obiekty z elewacją perforowaną zaspokajają potrzebę częściowego zacienienia okien. Można ją uznać za okiennice XXI wieku. korekta parametrów akustycznych również może być wykonana za pomocą elewacji perforowanej. Kolejna kwestią którą pomoże rozwiązać jest wymiana powietrza dla różnych urządzeń znajdujących się za fasadą. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie takiej fasady z lampami LED które odpowiednio umieszczone i zaprogramowane będą wyświetlały wzory czy banery.

Budynki z elewacją perforowaną

Elewacja perforowana jest coraz częściej wykorzystywana przy dużych obiektach. Staje się widoczna w większych miastach i przyciąga wzrok swoim nowoczesnym i schludnym wyglądem.

Świetnym przykładem jest choćby obiekt Stadionu Narodowego w Warszawie który wydawać by się mogło żyje własnym życiem. Dzięki rozwojowi technologii LED – niskiemu zapotrzebowaniu na zużycie energii i bezawaryjnej konstrukcji, podświetlenie całego stadionu barwami narodowymi jest możliwe i wygląda naprawdę dobrze.

Kolejnym przykładem jest Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Crikoteka” znajdującym się w Krakowie. Budynek zbudowany jest na terenie pięknej zabytkowej elektrowni. Poważne wyzwanie jakie stanęło przed konstruktorami udało się rozwiązać między innymi dzięki kurtynie z perforowanego metalu. Nasycony odcień rdzawej powłoki przykuwa wzrok. Można odnieść wrażenie że blacha w ogóle nie przepuszcza światła do środka a jest zupełnie odwrotnie. Masywna jednolita fasada jest prześwitująca tak aby z wewnątrz budynku można było obserwować Wisłę i bulwary.

Cały czas dochodzi wiele nowych budynków m.in.  hala widowiskowo-sportowa w Radomiu która nie została jeszcze ukończona ale jest w trakcie realizacji. Będzie to najnowszy tego typu budynek w Polsce.

Nie tylko Polska doceniła liczne korzyści blachy perforowanej. W luksusowej dzielnicy Tokio – Ginzie, możemy znaleźć budynek domu mody DIOR z fasadą w całości wykonaną z jednolitego, jasnego metalu perforowanego ozdobionego licznymi wzorami. Przykuwa uwagę i wygląda jak budynek z przyszłości.

 

 

Blacha perforowana może być dowolnie kształtowana, występuje w rożnych odcieniach w zależności od twoich preferencji. Możliwości jej użycia są ogromne, a przy tym dają liczne korzyści których nie może zagwarantować tradycyjna fasada budynków.