Kiedy wybrać siatkę zgrzewaną, a kiedy siatkę cięto-ciągnioną
Kiedy wybrać siatkę zgrzewaną, a kiedy siatkę cięto-ciągnioną?
Na przestrzeni lat przemysł i budownictwo ewoluowały. Na rynku materiałów budowlanych oraz wykończeniowych pojawiło się wiele nowych rozwiązań. Bywa, że dochodzi do sytuacji, w których gubimy się w gąszczu dostępnych materiałów i rozwiązań. Nie zawsze decydujemy się na te optymalne, a jednocześnie najkorzystniejsze dla nas. Przykładem może być masowo wykorzystywana w budownictwie i przemyśle siatka, a wśród nich zgrzewana oraz cięto-ciągniona. Czy wiemy, kiedy powinno stosować się jedną, a kiedy drugą?
Siatka zgrzewana – struktura i wytrzymałość
Charakterystyczną cechą siatki zgrzewanej jest jej struktura, którą tworzą oczka w kształcie prostokątów. Ogólnie mówiąc, siatka ta składa się z drutów, zgrzanych ze sobą. Stąd też jej nazwa. Zdecydowanym plusem tego rodzaju materiału jest łatwość w obróbce oraz fakt, iż można łączyć go z innymi materiałami, np. drewnem lub kamieniem. Atutem jest również trójwymiarowość siatki zgrzewanej, co z kolei nadaje jej większą wytrzymałość na obciążenia. Nie trudno zauważyć, że jest to podstawowy rodzaj siatki, z którym często spotykamy się, chociażby wokół naszych domów czy też przy polach i pastwiskach. Siatkę zgrzewaną warto wybrać także w następujących przypadkach:
- produkcja nadstawek na palety, osłon okien, elementów ozdobnych balustrad i schodów;
- produkcja bram i furtek, ogrodzeń, przegród, kojców dla zwierząt;
- produkcja pojemników siatkowanych, wózków magazynowych i paneli płotowych;
- produkcja osłon w maszynach przemysłowych, pojemników w fabrykach samochodowych na taśmie produkcyjnej do przewozu części samochodowych.
Siatki zgrzewane stosowane są w przemyśle na wiele sposobów, zarówno w przestrzeni domowej, jak i tej publicznej, a ich popularność nie słabnie.
Siatka cięto-ciągniona – lekkość i trwałość
Znaczącym zainteresowaniem cieszy się także siatka cięto-ciągniona. Jej zalety to nie tylko zachęcająca cena, ale też właściwości, tzn. lekkość i trwałość. Cechą charakterystyczną materiału jest brak spoiw, co powoduje, że jest ona idealna do formatowania według własnego uznania. Poddaje się walcowaniu oraz cięciu, a w czasie tego procesu nie ulega większemu zniszczeniu. Jest także dość wytrzymała, a jej właściwości antypoślizgowe pozwalają na stosowanie nawet w mało korzystnych warunkach. Podobnie jak w przypadku siatki zgrzewanej, znajdziemy ją w otoczeniu naszych domostw, gdzie również jest stosowana z powodzeniem. Jednak to nie wszystko. Oprócz tego, że wykorzystuje się ją do budowy osłon, obudów, filtrów, ogrodzeń jest niezbędna także w urządzeniach wentylacyjnych, przesiewaczach, urządzeniach chłodniczych, maszynach rolniczych, urządzeniach piekarniczych, a nawet jako element dekoracyjny w budownictwie. Siatka cięto-ciągniona jest także wykorzystywana do zbrojenia betonu, plastiku, tworzyw sztucznych lub do paneli akustycznych.
Przemyśl, zanim zdecydujesz!
Warto przed dokonaniem wyboru, zapoznać się z właściwościami konkretnego materiału, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla własnych potrzeb, by być pewnym, że dokonany wybór pomiędzy zgrzewaną, a cięto ciągnioną, był właściwy i przemyślany.