Połączenia maszyn dzielą się na rozłączne i nierozłączne – a wśród nich wyróżnia się jeszcze więcej sposobów i metod łączenia materiałów. Jednym z nich jest spawanie, które można wykonywać przy użyciu wielu technik. Przed każdym spawaczem stoi pytanie – którą z nich wybrać? Każdy materiał różni się i w zależności od tego, jakie efekty chcemy uzyskać, metoda i parametry spawania powinny być starannie dopasowane. Najważniejsze techniki to  MIG/MAG oraz TIG i GTAW. Każda z nich wykorzystywana jest do innego rodzaju materiału w zależności pod pożądanego efektu i posiada swoje wady i zalety.

MIG i MAG

Spawanie MIG (Metal Inert Gas) odbywa się w osłonie gazu chemicznie obojętnego np. argonu, helu, natomiast MAG (Metal Active Gas) w osłonie gazów chemicznie aktywnych, np. CO2. W skrócie podczas tej metody z uchwytu wysuwa się płynnie drut spawalniczy, który stapia się w łuku elektrycznym. Wówczas materiał stopionego drutu miesza się ze stopionym materiałem łączonym. Powstaje wówczas płynne jeziorko, które krzepnie i tworzy stałe złącze. Podczas procesu doprowadzany jest gaz osłonowy, który ma za zadanie ochronę metalu przed działaniem atmosfery oraz chłodzenie uchwytu.

 MIG i MAG – zalety

  • wysoka wydajność spawania,
  • możliwość spawania różnych metali i ich stopów,
  • możliwość spawania w wielu płaszczyznach,
  • dobra jakość spoiny.

MAG stosuje się głównie do spawania stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. MIG natomiast znajduje zastosowanie w łączeniu aluminium, magnezu, miedzy, metali niezależnych wraz z ich stopami.

TIG i GTAW

Podczas TIG (Tungsten Inert Gas) oraz GTAW (Gas Tungsten Arc Welding) łuk elektryczny wytwarzany jest za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego – najczęściej helu lub argonu. Chroni on spoinę i elektrodę przed utlenieniem i nie wpływa na procesy metalurgiczne.  Łuk spawalniczy między nietopliwą elektrodą wykonaną z czystego wolframu (lub uszlachetnionego tlenkami) a materiałem spawanym topi powierzchnię materiału. Podczas tej metody nie ma konieczności stosowania materiału dodatkowego – jeśli jednak, to jest on wprowadzany do jeziorka ręcznie.

Zalety TIG i GTAW:

  • umożliwia spawanie elementów w różnych płaszczyznach i o zróżnicowanej grubości,
  • pozwala na uzyskanie wyjątkowo trwałych połączeń doskonałej jakości,
  • można nią spawać blachy od 0,05mm,
  • kontrola nad jeziorkiem spawalniczym i całkowity brak rozprysku ciekłego materiału.

Metoda TIG i GTAW jest najczęściej stosowana do spawania stali nierdzewnych i innych stali wysokostopowych oraz aluminium, miedzi, tytanu, niklu i innych stopów.

Jaką metodę wybrać?

Każda z tych metod ma swoje wady i zalety oraz może być stosowana w przypadku spawania różnego rodzaju materiałów. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dostosowanie parametrów i dobór metody pod konkretny przypadek. Dodatkowo spawanie ręczne w dużej mierze zależy od umiejętności spawacza. Jeżeli sami nie posiadamy umiejętności spawania ani doboru metody oraz jej parametrów, należy zasięgnąć usług doświadczonej kadry.